Visu, ko cilvēki izmet atkritumu konteineros, var aprēķināt miskastē izmestā naudā. Šķirojot atkritumus, var naudu ietaupīt.
Gada laikā visparastākā daudzdzīvokļu māja Rīgā Maskavas ielā 164 no pilnīga atkritumu nešķirotāja, kas visu met vienā konteinerā, pārvērtusies par “šķirošanas teicamnieku”!

VARI IETAUPĪT VAIRĀK?
ATKRITUMU CEĻŠ
ZINĀMIE DODAS NEZINĀMAJĀ
Uzrunājām trīs zināmus cilvēkus, kas piekrita savā ikdienā ar Clean R praktisko un teorētisko atbalstu izmēģināt līdz šim neizmēģinātus atkritumu daudzuma samazināšanas paņēmienus. Uzzini, kā viņiem klājās un ko viņi tagad var ieteikt arī citiem!

LAURA GRĒVIŅA

Apņemos par 30% samazināt izdevumus pārtikas iegādei, teiksim, šomēnes centīšos ietaupīt ap 170 EUR.

PĀRTIKA

Pārvērt problēmu motivācijā rīkoties ilgtspējīgi
Daudziem cilvēkiem šobrīd ir papildu motivācija nemest ārā produktus, jo pārtika ir sadārdzinājusies. Pēdējie divi gadi pandēmijā ir pamainījuši uztveri par pārtikas pieejamību kā tādu, turklāt ne vienmēr gribas doties uz veikalu. Tādēļ es cenšos paplānot uz priekšu, ja ne pilnīgi visas ēdienreizes, tad vakariņas, lai nav tā, ka nopērk kaut ko, bet nemaz neizmanto, kā rezultātā nākas gan produktu, gan iztērēto naudu “izmest miskastē”.
Cenšos plānot ēdienreizes
Plānot ēdienreizes ir tas, no kā daudzi cilvēki šķietami baidās, jo domā, ka tas ir vai nu sarežģīti, vai arī garlaicīgi, baidās, ka radīsies rutīna. Taču nav jau tā, ka nevar nedaudz novirzīties no plāna, galvenais ir spēja rēķināties un rēķināt savus izdevumus un pārtikas patēriņu, kas būtībā iet roku rokā. Pie maltīšu plānošanas, tāpat kā pie citu videi draudzīgu lēmumu pieņemšanas, pierod. Tas ir pieraduma jautājums.

ATKRITUMU ŠĶIROŠANA

Mācāmies no jaunās paaudzes
Galvenais ir ne tikai pašam iemācīties un praktizēt atkritumu šķirošanu, bet iemācīt to darīt arī saviem ģimenes locekļiem. Man bērni paši mēdz atgādināt, ka jāšķiro atkritumi. Bērni īstenībā ļoti ātri mācās, pierod un saprot, man prieks par jauno paaudzi, tā ir pozitīva tendence. Kā esmu novērojusi, pieaugušajiem, kas iepriekš nav šķirojuši atkritumus, ir nedaudz grūtāk to ieviest savā ikdienā, jo ieradums izveidojies jau gadu garumā.

BEĀTE BĒRZIŅA

Apņemos izvairīties no spontāniem pirkumiem, pat nenojaušot, cik šādi varu ietaupīt.

APĢĒRBS

Iegādājies ilgtspējīgu garderobi, nemaksājot vairāk
Nepērku “ātrās modes” zīmolu drēbes, bet izvēlos apģērbu iegādāties “otrās elpas” vai reizēm — dārgā segmenta veikalos. Tā vietā, lai pirktu apģērbu, kas maksā 30 eiro, bet zaudēs savu formu un kvalitāti jau pēc pāris mazgāšanas reizēm, es varu nopirkt drēbes par 3 eiro un kaut ko par 60 eiro, bet kvalitatīvu. Rezultātā atvēlētā summa apģērba iegādei nemainās, bet spēju garderobes komplektēšanas procesā iekļaut ilgtspējīgu pieeju.
Atbrīvojies no lietām gudri
Atbrīvojoties no lietām, cenšos rast risinājumus, kuru rezultātā rodas abpusējs ieguvums. Mantas, kuras pati vairs neizmantoju, galvenokārt piedāvāju un atdodu savam ģimenes vai draugu lokam, savukārt pārējās vai nu pārdodu, vai arī atdodu kādā no nodošanas punktiem. Tādējādi atbrīvojos no lietām, bet cilvēki iegūst to, ko vēlējušies vai kas tiem bijis nepieciešams.
Viena lieliska iespēja, par kuru uzzināju salīdzinoši nesen, ir bezpeļņas organizācija “Brīvbode”, kas atrodas Čiekurkalnā. Tās koncepcija ir šāda — vari aizvest jebko, kas vairs nerod pielietojumu tavās mājās, sākot ar aksesuāriem un bērnu rotaļlietām, beidzot pat ar mēbelēm, un atdot tās “Brīvbodē”, vietā paņemot kaut ko atpakaļ, kas iepaticies. Vieta kalpo gandrīz kā maiņas punkts.

Nevilcinies pielietot zināšanas praksē
Pagrieziena punkts ilgtspējīga apģērba izvēlē nāca līdztekus ar izglītošanos par attiecīgo tematu, jo līdz tam es nezināju par ātro modi un to, kādu kaitējumu tā nodara videi. Man šķiet, ka katram cilvēkam ir pienākums darīt labāko videi.

BAIBA SIPENIECE-GAVARE

Apņemos šķirot atkritumus tik cītīgi, cik vien Latvijā tas ir patlaban iespējams,tādējādi radīt ap sevi vidi, kuru var mierīgu sirdi atstāt bērniem un mazbērniem!

APĢĒRBS

Kvalitāte pirmajā vietā
Ja runājam par ikdienas drēbēm, tad es tiešām pievēršu uzmanību tam, lai man ir kvalitatīvas drēbes, kvalitatīvi apavi, lai nebūtu tā, ka es nopērku par izdevīgu cenu un pēc trīs dienām apavi vairs nav lietojami vai tiem nokrīt zole, kā rezultātā vietā jāpērk jauni. Pievēršu uzmanību arī materiālam — ja es redzu, ka tas ir ražots no otrreizējas pārstrādes materiāliem, dodu tam priekšroku.
Lietas ar stāstu
Savu bērnu apģērbus sapakoju un nodevu tālāk radiniekiem vai draugu lokam. Tas pats notika ar bērnu gultiņām un pārsienamajiem galdiņiem. Man liekas, tas ir ļoti pareizi un simboliski, jo bērniņi patiešām izaug ātri un drēbes nav iespējams novalkāt. Rezultātā veidojas lietas ar stāstu, ir jauki redzēt, ka tām tiek rasts pielietojums arī turpmāk.

SADZĪVES PRIEKŠMETI

Neizmet, bet salabo
Mūsmājās elektrotehnika — cepeškrāsns, plīts, veļasmašīna, trauku mazgājamā mašīnā un citas iekārtas — ir jau vairākkārtīgi remontētas. Ja kaut kas saplīst, mēs uzreiz nemetam to ārā, bet cenšamies salabot. Arī pat tādas šķietami ātri aizstājamas lietas kā mājdzīvnieku gultiņas, kas ik pa reizei tiek sapluinītas, salabojam vai nu paša spēkiem, vai arī aiznesot pie šuvējas.

PĀRTIKA

Izlieto, ko iegādājies
Saimniekoju mājās ar tādu domu, lai nekas nebūtu jāmet ārā. Aprēķinām, cik nepieciešams, un nepērkam neko ar lielu rezervi. Patiesībā, ja jūs atvērtu manu ledusskapi, jums šķistu, ka tur nekā nav salīdzinoši, piemēram, ar vecāka gada gājuma cilvēkiem, kam ir tā sajūta — ja nu vairs nebūs. Mana paaudze ir iemācījusies pirkt produktus tā, lai iztērētu tos līdz beigām.
Izvēlies produktus bez iepakojuma
Dodu priekšroku tiem ražotājiem un lauksaimniekiem, kas savu produkciju tirgo bez iepakojuma, vai arī produktiem, kas pieejami pēc iespējas ekoloģiskākos un vieglāk pārstrādājamos iepakojumos.

KO DARĪT?
1
Padomā pirms pērc. Plāno maltītes, nepērc lieku pārtiku un nevajadzīgas lietas.
2
Neizmet to, kas vēl var kalpot, ko var salabot, vai, kas var noderēt citiem.
3
Sāc šķirot atkritumus un dari to pareizi. Paldies visiem, kas to jau dara! Tiem, kas apņēmušies sākt tikai tagad, uzzini šeit, kā šķirot viegli un pareizi.